עיבוד שבבי קיים בכל תעשייה, אבל מהו בכלל?

עיבוד שבבי קיים בכל תעשייה, אבל מהו בכלל?

עיבוד שבבי הוא תהליך שמעורב בהרבה מאוד תחומים שונים ולמרות זאת הרבה לא יודעים כמה הוא חשוב. עיבוד שבבי הוא בעצם תהליך בו אנחנו משתמשים בטכנולוגיות שונות, כמו חריטה, קדיחה, כרסום וניסור על חומר גלם מסוים על מנת להסיר ממנו שבבים ולעצב אותו בצורה הרצויה לנו.

השימוש בטכנולוגיות מתקדמות ובכלים אוטומטיים מאפשרים היום לבצע את התהליך עד לדיוק של אלפית המילימטר.

למה משמש עיבוד שבבי?

עיבוד שבבי בעצם משמש לכל תחום בו יש צורך בעיצוב חומרי גלם. למרות שבדרך כלל הכוונה היא למתכות שונות זה לא ההכרח, ניתן להשתמש בעיבוד שבבי גם על חומרי גלם נוספים כמו פלסטיק ועץ .

עיבוד שבבי משמש למגוון מאוד רחב של תחומים. מעיבוד מתכות ובניית מוצרים שונים לתעשיות ענק בתחום התעופה או האלקטרוניקה ועד לעיבוד שבבי עבור תוצר רפואי או עבור מפעל ייצור מזון.

לאן מתפתח התחום?

איך בכלל התפתח התחום של עיבוד שבבי? בעבר הרחוק בני אדם כלל לא יכלו להשתמש בהרבה חומרי גלם, מאחר והם לא ידעו כיצד לנצל אותם, השימוש המירבי היה בעץ ולא במתכת.

אך עם פריצת המהפכה התעשייתית והתקדמות היכולת של בני אדם להמיר אנרגיה מצורה אחת לאחרת. בני האדם למדו להשתמש בתגליות האלו על מנת לעצב חומרי גלם שונים, ביניהן מתכות שונות.

תחום העיבוד השבבי רק הולך ומתפתח בשנים האחרונות. בעבר השיטות לעיבוד שבבי היו בעיקר ידניות, ועם התפתחות הטכנולוגיות השונות והמעבר לייצור אוטומטי, היום יש הרבה מאוד שיטות הרבה יותר יעילות ומהירות על מנת לבצע את התהליך. המתקדמות מבניהן הן עיבוד בלייזר או עיבוד בשיטת CNC הכוללת כרסום וחריטה בכמה צירים בצורה ממחושבת.

השיטות האלו מאפשרות היום עבודה הרבה יותר מדויקת שנותנת מוצר הרבה יותר איכותי.

עדיין יש שיטות נוספות שלהן יתרונות משלהן, לדוגמה מפעלי עיבוד שבבי רבים משתמשים בארוזיה חשמלית, בעיקר ליצירת תבניות לתעשיית הפלסטיק. שיטה זאת מסתמכת על עיקרון הפריקה החשמלית במקום על שחיקה בעזרת שיטות מכניות כמו קידוח וחריטה.

מפעלים לעיבוד שבבי

היום יש הרבה מאוד מפעלי עיבוד שבבי, מטרתו של מפעל לעיבוד שבבי היא בעצם להכין ללקוחות שלהם את התבניות הנדרשות בעזרת המכונות והמכשירים המתקדמים ביותר שיש ברשותו. מפעלים אלו מאפשרים לחברות להסתמך על אנשי מקצוע בתחום שיתכננו את יצירת התבנית ואת המוצר בצורה הטובה ביותר, כך שבסופו של דבר יתקבל מוצר איכותי שעומד בכל דרישות הלקוח.

כמובן שמפעלים שונים יכולים לעבוד בשיטות שונות, הבחירה במפעל הנכון צריכה להיעשות בהתאם לשיטה שנדרשת למוצר. לכן, חשוב שלמפעל יהיו כמה שיותר מכשירים שיאפשרו יצירה של מגוון מוצרים מבלי להגביל את הלקוח.

לדוגמה, השחזה משמשת בעיקר כאשר יש מעורבות של חומרי גלם קשיחים מאוד, שיטת ה-CNC משמשת למקרים בהם יש צורך בדיוק מירבי ושימוש בארוזיה חשמלית כפי שכבר ציינו משמשת בעיקר בתעשיית הפלסטיק.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
צוות האתר

צוות האתר

יכול להיות שייעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *