עיבוד שבבי בשיטת החריטה

עיבוד שבבי בשיטת החריטה

עיבוד שבבי הוא למעשה שיטה לעיבוד חומר גלם מסוים ויצירה של מוצר. יש המון שיטות בהן משתמשים בעיבוד שבבי, בכל שיטה למעשה משתמשים במכונה אחרת. יש חברות, כמו החברה של יצחק סוסתיאל אשר משתמשת במכונות CNC בעיקר לייצור של מוצרים עדינים. יש חברות שעובדות עם מכונות חריטה, מכונות שיוף, משחזות ועוד.

זהו תחום רחב מאוד כיום שמשתלב כמעט בכל תחום בתעשיה. כך לדוגמא, החברה של יצחק סוסתיאל מספקת שירותי עיבוד שבבי לענפי האלקטרוניקה, אופטיקה, לייזר, תעשיה רפואית ועוד. במאמר זה נדבר על שיטות חריטה בעיבוד שבבי.

מהי מחרטת CNC?

שיטת החריטה במכונת CNC היא למעשה חריטה ממוחשבת בה המכונה מקבלת הוראות תכנון על ידי המחשב ומבצעת את החריטה ללא ידי אדם. מדובר בבקר ממוחשב שמקבל קוד ולפי הקוד יוצר את המוצר בחריטה. זוהי שיטה מדויקת מאוד שמשתמשים בה רבות בתעשיות השונות.

שיטת הCNC מפעילה גם מכונות כרסומת וקדיחה בעזרת אותו קוד תכנות. זו שיטה שמאוד מותאמת טכנולוגית כיום ומאוד מתקדמת, זו שיטה שמתאימה כאשר מחפשים דיוק בעבודת העיבוד.

 מהי שיטת החריטה?

המחרטה היא למעשה מכונה לעיבוד שבבי. בעזרת המחרטה מייצרים חלקים סימטריים של צירים למניהם. את החריטה ניתן לבצע על עץ או מתכת וגם על חומרים פלסטיים. עיבוד שבבי בחריטה נעשה על ידי סכין המכונה אשר מסירה חומר בתנועה סיבובית.

עיבוד שבבי בחריטה יכול להיות בעזרת מכונה ידנית או מכונה ממוחשבת. סכין החריטה עשויה פלדה או מתכת קשה אחרת שמאפשרים חיתוך מהיר ומדויק. החריטה שמתבצעת משתנה לפי סוג חומר הגלם. אם מדובר בעץ, תותקן במכונה מפסלת אשר מתאימה לכך ואם מדובר במתכת יהיה במכונה סכין בעומק מותאם.

חומרי גלם שמשתמשים בהם לעיבוד שבבי

עיבוד שבבי נעשה כיום בחומרים שונים. העיבוד השבבי מתאים לאלומיניום שהוא רך ונוח לעבודת העיבוד, פלדת אל חלד, ארד, פליז, עץ, MDF , ופלסטיק. העץ שונה קצת מן המתכות השונות, הוא רך ונוח לעיבוד שבבי והוא מעובד במחרטות מיוחדות שמייצרות אביזרים גליליים. כאשר עושים עיבוד שבבי בעץ, כל מכונה תותאם לעיבוד בחומר גלם זה. כך למשל בעיבוד עץ על ידי כרסמת, בעץ ישתמשו כרסמת ידנית.

לסיכום, עיבוד שבבי היא שיטה לעיבוד חומרי גלם שכיום רווחת בתעשיות השונות והיא מאוד מותאמת לטכנולוגיות של היום. בשיטה זו ניתן לקחת חומר גלם בגוש אחד ולייצר מוצר שלם. כאשר עושים עיבוד שבבי יש מספר מכונות שמשתמשים בהם בניהם מכונות החריטה שבהן ניתן לחרוט מוצר באופן ידני או בשיטה ממוחשבת. כמו כן, ניתן לעשות עיבוד שבבי על חומרי מתכת שונים וגם על עץ, כאשר לכל סוג של חומר מתאימים את את המכונה לכך. זו שיטה מצוינת שנפוצה כיום מאוד.

 

 

Photo on VisualHunt

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
צוות האתר

צוות האתר

יכול להיות שייעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *